Ogłoszenie laureatów konkursu "Zakupy z Ludzką Twarzą 2020"

Werdykt konkursu fotograficznego Miejskich Hal Targowych pt. "Zakupy z ludzką twarzą" 2020 r.

To już kolejna edycja konkursu fotograficznego, organizowanego przez Miasto Gdynia, którego celem jest wizerunkowa promocja zespołu historycznych Miejskich Hal Targowych, w tym także samych sprzedawców, kupców, rzemieślników i usługodawców. Hale od początku swojego powstania w 1937 r. stały się ulubionym miejscem zakupów Gdynian, w tym świeżych warzyw, owoców, ryb, nabiału czy mięsa. Jedynie w okres okupacji (od września 1939 do lutego 1945) oraz pierwszym roku odbudowy hal po zniszczeniach II Wojny Światowej, obiekt był zamknięty dla klientów. Ten rok także jest inny, szczególny i na pewno trudny zarówno dla samych kupców, jak i stałych klientów historycznego obiektu.

Tytuł konkursu fotograficznego odwołuje się do hasła promującego miejskie hale targowe, które wskazuje na istotny aspekty humanistyczny zakupów, bliski kontakt z ludźmi, w tym m.in. z kupcami, prowadzącymi nierzadko od kilku pokoleń swoje stoiska na halach czy placu targowym. Główna kategoria konkursu pozostała praktycznie niezmienna i stanowi niemal dosłowny cytat tytułu konkursu:

Kategoria "Zakupy z uśmiechem" - zdjęcia handlu – żywego kontaktu człowieka z człowiekiem - podkreślające wartość emocjonalną momentu zakupu, rozmów z kupcami, sprzedawcam.

 Z kolei dwie pozostałe kategorie, które organizatorzy zdecydowali się wprowadzić w tym roku, to:

"Jesień pełna smaków" - zdjęcia z ujęciem asortymentu kupców hal - sezonowej oferty handlowej, ze szczególnym uwzględnieniem - „darów lasu”, a także produktów rzemieślniczych, opartych o tradycyjne receptury z regionu Pomorza i pochodzących z lokalnych gospodarstw. Ujęcie kulinarnej oferty handlowej hal z podkreśleniem jej różnorodności.

"Fotoreportaż z wydarzenia na halach” – zdjęcia z wydarzeń/imprez kulturalnych oraz innych organizowanych w przestrzeni obiektu, z uchwyceniem tematyki i specyfiki wydarzenia. Zdjęcia w kategorii fotografii reportażowej.

Werdykt jury:

Nagrodę w kategorii "Zakupy z uśmiechem", przyznano dwóm pracom (nagroda ex aequo) dla:

Joannie Wawierni - za czarnobiały kadr z Hali Rybnej, unikalny moment finalizowania zakupu ryb w okresie pandemii, z przyjacielskim stuknięciem pięściami (popularny żółwik) - sprzedawcy Pana Tadeusza z BOX-u na Hali Rybnej, z jednym z jego stałych klientów. W kadrze pomimo mrocznego tła, przebija na pierwszy plan ciepło ludzkich emocji i przyjacielskich uczuć.

Moniki Michałek - przepiękny, ciepły kadr starszej, sympatycznej Pani sprzedającej w okolicy Placu Targowego dziką pigwę oraz leśną żurawinę. Choć tę fotografię można bardziej zakwalifikować jako portet, to nie mamy nawet przez moment wątpliwości, że vis-á-vis bohaterki kadru znajduje się drugi człowiek, wywołujący silną interakcję, a uśmiech jest formą wyłącznie podziękowania za jego zainteresowanie, w tym potencjalny zakup.

Nagroda w kategorii "Jesień pełna smaków" przypadła dla:

Łucji Szoi - za dwie fotografie przedstawiające moment rozłupywania oraz prezentacji rozbitego przed momentem orzecha włoskiego przez Marka Littwina z Placu Targowego. Jury doceniło niebanalny pomysł autorki, w tym zestawienie samego produktu - przykładu "Darów Lasu" z tak ważnym elementem ludzkim hal targowych. Nawet najlepszy produkt bez człowieka, osoby która nam go prezentuje, zachwala, czy przygotowuje do sprzedaży, traci bardzo wiele. Ostatnia z nagród regulaminowych za fotoreportaż z jednego z wybranych wydarzeń na halach ("Fotoreportaż z wydarzenia na halach”) trafia do:

Ewy Morzuch - za fotoreportaż z warsztatów fotograficznych portret z warzywem. Dzięki autorce mogliśmy przypomnieć sobie jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń kreatywnych w ostatnich kilku latach, którego efektem było wiele ciekawych portretów, a przede wszystkim uwiecznione emocje i niebanalna kreatywność uczestników warsztatu oraz prowadzącego - Krzysztofa Winciorka.

Jury przyznało także dodatkowe - honorowe wyróżnienie za dwie fotografie, mini reportaż "zakochany kundelek" Moniki Michałek.

Poza nagrodami regulaminowymi, jury przyznało także dodatkowe wyróżnienia oraz zakwalifikowało łącznie 12 prac na wystawę pokonkursową, którą będzie można oglądać od 5 grudnia w Hali Łukowej. Niestety z powodu zagrożenia pandemicznego, organizatorzy postanowili nie organizować wernisażu wystawy.

Organizatorzy konkursu w imieniu Miasta Gdyni

Agencja Rozwoju Gdyni