Rzeczy piękne: firmy, projektanci i wyroby w II Rzeczypospolitej

Zapraszamy na prelekcję dr Huberta Bilewicza pt. "Rzeczy piękne: polskie firmy, polscy projektanci i polskie wyroby w II Rzeczypospolitej" która odbędzie się w "Wytwórni Studniak" przy ulicy Abrahama 25.
Polskie projektowanie dwudziestolecia międzywojennego, oparte o tradycje warsztatowe dawnego rzemiosła artystycznego oraz ludowego rękodzieła, naznaczone zostało postępującymi procesami modernizacyjnymi. Polska sztuka stosowana stała się poligonem poszukiwań narodowego stylu projektowego zręcznie łącząc tradycję z nowoczesnością, powstawanie kooperatyw artystycznych oraz idee spółdzielczości zamazywały granice między elitarnymi dziełami sztuki i egalitarnymi "rzeczami pięknymi", zaś niewielkie manufaktury i firmy rodzinne przeistaczały się w coraz większe zakłady przemysłowe. A wszystko to przy udziale znakomitych artystów, projektantów, doskonałych rzemieślników i solidnych wykonawców. Na wykładzie mowa będzie o wyrobach projektowych m.in.Spółdzielni Artystów ŁAD, Fabryki Żyrandoli Elektrycznych Antoniego Marciniaka, Zakładów Wyrobów Metalowych "Konrad, Jarnuszkiewicz i Ska" czy Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie.

W drugiej części zapraszamy na warsztaty manualne mające na celu ukazanie wyjątkowych wartości przedmiotów designu międzywojennego. Podejmiemy próby ukazania wartości sentymentalne, historyczne i kolekcjonerskie w ścisłej relacji z procesem projektowym i wykonawczym tamtej epoki.

Wstęp wolny!!!!!!

Więcej informacji:

FB/ haletargowegdynia

Regulamin:

www.arg.gdynia.pl

Zapisy:

https://evenea.pl/pl/wydarzenie/799011-125