Spotkanie "Nowe życie Rzeczy", z cyklu "Estetyka Nowoczesności"

 


   W cyklu „Estetyka nowoczesności” Hale Targowe zapraszają na spotkanie online z Mirosławem Studniakiem pt. Nowe życie rzeczy”, część 1.

 czas trwania: ok. 1 h


Prowadzony od 2018 r. cykl zyskał pokaźne grono entuzjastów oryginalnych i rzadkich przedmiotów vintage, w tym kolekcji z lat 60/70/80/90. - tego, co oferował niegdyś pchli targ i sprzedaż przedmiotów „z drugiej ręki” na Halach Targowych.


W odpowiedzi na tak duże zainteresowanie, z czasem poszerzono ofertę bezpłatnych spotkań o wątki renowacji detali architektonicznych oraz modernistycznych przedmiotów "z duszą" - pod szyldem #modernistycznahalatargowa•    Mirosław Studniak prowadzi Gdyńską Pracownię Konserwatorską, a także jest pomysłodawcą „Wytwórni Studniak” nowej koncepcji miejsca spotkań, edukacji architektonicznej oraz pracy kreatywnej przy ulicy Abrahama


•    Forma spotkania – spotkanie z elementami warsztatu online (ZOOM.com), wcześniej premierowy film w kanale You Tube miejskich hal targowych:

https://www.youtube.com/watch?v=MD5Rcvpd2RI


•    Możliwość zadania pytań poprzez portal, opcję „komentarz”


Mirosław Studniak od wielu lat bardzo aktywnie działa na polu ochrony dziedzictwa, edukacji sztuki i architektury oraz promocji gdyńskiego modernizmu. Jego bezpośrednie działania
i pasja przyczyniły się do uratowania wielu artefaktów związanych m.in. z detalami architektury gdyńskiego modernizmu, a także wpłynęły na wzrost świadomości
 i zainteresowania społecznego tematyką ratowania dziedzictwa materialnego
 i niematerialnego miasta.

   W najnowszej serii spotkań gdyński ekspert opowie nam o swoim życiowym credo,
w tym filozofii łączenia potrzeby ratowania cennych śladów przeszłości, z tworzeniem nowej mody w estetyce architektury wnętrz, w której największą wartością jest autentyczna historia, opowiedziana często w bardzo prostej, wręcz surowej formie, unikającej zbędnych kalek czy wystylizowanych upiększeń.
Ważnym motywem staje się wewnętrzna potrzeba uratowania rzeczy z nieodległej przeszłości, przedmiotów często z drobnymi ułomnościami czy dysfunkcjami, które dla wielu osób dyskwalifikują te rzeczy przed ich pozostawieniem, w tym eksponowaniem.
Stare lustro, metalowe wiadro, drewniana skrzynka, czy mocno wyeksploatowany stół kreślarski to tylko przykłady kilkunastu niechcianych rzeczy, które Studniak postanowił uratować, przywrócić do codziennego życia, a nawet uczynić atypowymi bohaterami proponowanego cyklu.Partnerem cyklu oraz gdyńskich Hal Targowych jest:


Wytwórnia Studniak
Muzeum Kameralne Hal Targowych
Gdyński Szlak Modernizmu
Mini Muzeum "Bankowiec"