"Mój Dietetyk" radzi - wszystko o imbirze

Wszystko o imbirze

Imbir to roślina pochodząca z krajów azjatyckich znana już od ponad 2 tysięcy lat. Roślina ta jest używana zarówno leczniczo, jak i w kuchni. Rośnie w klimacie tropikalnym, a także uprawiana jest w klimacie umiarkowanym w szklarniach. Częścią wykorzystywaną jest kłącze, które można kupić w postaci świeżej, zmielonej lub kandyzowanej.

Korzeń imbiru zawiera olejki eteryczne oraz żywicę, które odpowiadają za właściwości lecznicze. Związek fenolowy nazywany gingerolem jest odpowiedzialny za ostry, palący i charakterystyczny korzenny smak. W 100 g surowego kłącza imbiru jest 80 kcal, 1,82 g białka, 0,75 g tłuszczy, 17,7 g węglowodanów oraz 2 g błonnika.

Zastosowanie w kuchni

Imbir ze względu na swój oryginalny smak bardzo często gości w kuchni. Roślinę tę dodaje się do wielu potraw np. sałatek owocowych, marmolad, rosołu, sosów, pasztetów oraz pikantnych potraw z mięsa. Uszlachetnia smak chłodników przyrządzanych na bazie zsiadłego mleka lub kefiru. Nadaje korzenny aromat piernikom i ciasteczkom. Znakomite są herbaty z dodatkiem imbiru, które rozgrzeją Ciebie nawet w najchłodniejsze dni. Roślina ta ma również zastosowanie przy wyrobie gatunkowych napojów alkoholowych. W krajach anglosaskich możesz się napić „gingerale”, czyli popularnego bezalkoholowego piwa imbirowego. Z drugiej jednak strony musisz uważać na ilość dodawanego do potraw imbiru. Zbyt duża ilość tej przyprawy może nieodwracalnie zepsuć smak dania.

Działanie lecznicze

Korzeń imbiru oprócz zastosowania w kuchni jest bardzo ceniony ze względu na swoje lecznicze właściwości. Zioło działa rozgrzewająco, pobudza krążenie krwi i pomaga w przeziębieniu.  Jest również alternatywą dla leków stosowanych w chorobie lokomocyjnej. Łagodzi nudności, nie wywołując senności. Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną zaopatrz się w kandyzowany imbir i sięgaj po niego w czasie podróży. Pomimo swojego ostrego smaku imbir działa kojąco na układ pokarmowy. Pomoże zwalczyć wzdęcia i niestrawność.

Imbir to cudowna roślina o wielu właściwościach, której nie może zabraknąć w Twojej kuchni. Używaj jej z umiarem, a nadasz Twoim potrawom orientalny smak.

Beata Krawczyńska – dietetyk

źródło: mojdietetyk.pl | Gdynia, ul. Romana Dmowskiego 10d/4