Muzeum Kameralne

Hale Targowe w Gdyni stanowiły przez dziesięciolecia witrynę handlową najbardziej pożądanych produktów i marek z całego świata. Większość tych produktów była niedostępna w sprzedaży detalicznej za złotówki.

Muzeum Kameralne

- czyli inspirujący powrót do przeszłości.

 

  • podziemie Hali Łukowej (BOX 322, 323)
  • wstęp wolny - sobota 10:00-14:00 (oprócz świąt)
  • możliwość zwiedzania także po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (+58 71247 25)

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Kameralne?

 

  • Atrakcyjna, kameralna wystawa - w tym archiwalnych fotografii oraz oryginalnych produktów dostępnych na hali w latach w ubiegłym wieku. 
  • Inspirujące opowieści o Hali, kupcach, handlu w okresie PRL, w tym:
    • Bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie przez Panią Bożenę Samburską - prowadzącą przez 30 lat sklep kolonialny "Szafran" w Hali Łukowej. 
    • Cykliczne wydarzenia, w tym prowadzone przez badacza historii Gdyni - Arkadiusza Brzęczka
  • Kreatywna edukacja - program edukacji historycznej przez zabawę oraz inspirację (odkryj przedmioty, produkty, modne w latach 70-80-90-tych. a dzisiaj zapomniane, zagraj w grę, w którą bawili się Twoi rodzice)
  • Artefakty, które przywołują wspomnienia z lat młodości, w tym osób urodzonych w boomie demograficznym lat 70 i 80-tych.


 

 

 

 

 

Geneza Muzeum Kameralnego

Miejskie Hale Targowe w Gdyni od ośmiu dekad stanowią ważne miejsce zakupów na mapie Polski. Szczególnie w okresie PRL  obiekt był znany w całej Polsce jako enklawa, gdzie można zdobyć praktycznie każdy towar, w tym poszukiwane produkty importowane, praktycznie niedostępne w państwowym handlu detalicznym. Wielu osobom gdyńskie hale kojarzą się ze smakiem cytrusów, kawy, niemieckich i angielskich czekolad, a także z pierwszymi kupionymi oryginalnymi jeansami, butami sportowymi „Adidas" czy elektronicznym zegarkiem na rękę. Produkty te najczęściej trafiały na Hale poprzez tzw. transakcje prywatne (do 5 000 zł), których nie trzeba było nigdzie rejestrować. Dostawcami byli głównie marynarze i ich rodziny, lub osoby otrzymujące paczki od krewnych z zagranicy. 

Z czasem kupcy z Gdyni zaczęli samodzielnie wyruszać na europejski "szlak handlowy" w celu zdobycia najbardziej poszukiwanych w Polsce towarów, w tym do Turcji (szczególnie na bazar w Istambule po swetry, dresy i kurtki) czy do Berlina (markety KaDeTe, sklepy z elektroniką - po kawy, czekolady oraz drobną elektronikę). Na Halach można było nabyć także polskie produkty eksportowe z tzw. nadwyżek lub odrzutów eksportowych, które trafiały na bazar najczęściej poprzez zaprzyjaźnionych kierowników central handlowych (PHW) lub ... słynnej gdyńskiej sieci sklepów dla marynarzy "Baltona", która w podziemiach miejskich Hal Targowych posiadała swój magazyn. Na Placu Targowym handlowano także produktami z tzw. drugiej ręki. Zakup używanej kurtki jeansowej, płyt winylowych, modnych okularów czy nawet włoskich butów, stanowił dla wielu osób tańszą alternatywę nabycia wymarzonej rzeczy. 

Historii zakupów na Halach Targowych została dedykowana specjalna wystawa czasowa w podziemiach Hali Łukowej, na której zgromadzono wiele oryginalnych eksponatów i hitów handlowych z lat 60, 70 i 80-ch.

 

umów się na wizytę:

kontakt: +58 71247 25

e-mail: marta.jakubowska@arg.gdynia.pl